Temat rzeka
"Już hrabia Aleksander Fredro z atencją pisał o swej ziemi rodzinnej, o Bieszczadach,
z ciemnymi masywami lasów czerwonych bukami jesienią i z rzeźbiarsko wtopionymi w krajobraz kamienistymi strumieniami, które ongiś były jedynym dostępem do tych gór. Ich specyficzny folklor, nasycony tradycją architektury samorodnej, zniszczyła bezlitosna historia. Dziś Novosiele w Bystrem stara się tę tradycję wykorzystać dla współczesności. Kilka lat temu pisałem o tych działaniach w „Tygodniku Sanockim” w artykule "Bystre, dobry początek". I dziś jestem rad, że chyba miałem rację."
Tadeusz Barucki
Bystre
Kilkaset lat przed Aleksandrem Fredro właścicielem tych okolic był ród Balów. Balowie w najbardziej niedostępnym miejscu na Węgierskim Szlaku Win założyli osadę obronną, której mieszkańcy ochraniali Szlak i Baligród przed napadami rabusiów z południa. Wybrali miejsce gdzie strome zbocza gór porośnięte nieprzebytą Puszczą Karpacką, stykały się z przełomami górskiej rzeki. Rzeki, której wzburzane na licznych wodospadach wody były inspiracją nazwy Bystre.
Protiwka
Przez wieki kolejni właściciele Bystrego żyli obok magicznego miejsca. Miejsca bardzo im bliskiego, swojskiego, widocznego z okien dworu a zarazem niedostępnego, posiadającego powszechnie odczuwaną magiczną moc. Stąd, używana do współczesności, nazwa Protiwka- tajemnicze miejsce naprzeciw...
Novosiele
Od ponad trzydziestu lat staramy się łączyć życie w cudownej miejscowości Bystre z jego dzikim i tajemniczym otoczeniem.
Rok temu postanowiliśmy podzielić się tymi doświadczeniami,
tak zrodziła się idea Novosiele.
Architektura
Współpraca z architektami, którzy zrozumieli nasze potrzeby i pomysły, dała efekt, który, korzystając z terminu "architektura samorodna" autorstwa Tadeusza Baruckiego, tak opisał prof. Zbigniew Oksiuta w liście do Waldemara Deski: "...architektura samorodna, budowana bezpośrednio przez użytkownika. Tak tworzone obiekty poza utartymi normami, mają w sobie siłę dzieł sztuki, bowiem powstają nie na zlecenie, ale z wewnętrznej kreatywnej potrzeby twórcy i tym samym wybiegają poza społeczne wyobrażenia jak dom ma być budowany i jak ma wyglądać. Dlatego uważam, że taka architektura i jej twórcy zasługują na szczególne uznanie."